ماشین CNC چیست؟ دستگاه CNC چیست؟

5/5
چگونه تیغه مناسب دستگاه CNC _ ماشین CNC چیست؟ دستگاه CNC چیست؟

ماشین CNC چیست؟ دستگاه CNC چیست؟

ماشین CNC چیست؟ دستگاه CNC چیست؟ تکنولوژی‌های دیجیتال و ماشین‌های فرز CNC  به حل بسیاری از مشکلاتی کمک می‌کنند که با روش‌های قبلی به‌راحتی قابل حل نبود.

مترجم زهرا ذولفقاری

با توجه به هزینه ترجمه تخصصی مطالب هر گونه کپی برداری قطعا از طرق پلیس فتا پیگیری خواهد شد.

یک گام به جلو در ماشینکاری فولاد _ 5 موضوع روز در ماشین‌‌کاری فرز CNC در سال 2021

کنترل عددی کامپیوتری (CNC) یک کد برنامه نویسی شده­است که برای­ حرکت‌های دقیقی که باید توسط ماشین­ها انجام بشود دستورالعمل ارائه می­دهد. در مرحله بعد این کد تعیین می­کند که یک شی مجازی چگونه ایجاد یا تولید شده و یا به یک شی واقعی تبدیل شود.

بر اساس این تعریف، ماشین CNC باید با یک نرم افزار کامپیوتری کار کند که کدهای عددی را به مختصات دکارتی تبدیل می­کند. این کار امکان عملکرد بسیار دقیق و شبیه به یک ربات را برای ماشین فراهم می­کند.

 

ماشین CNC مواد خام را به یک مدل کامل تبدیل می­کند. این کار به روش‌های مختلف، مثلا از طریق اضافه کردن ( تکنیک افزودنی) و یا کم کردن (تکنیک کاهشی) مواد صورت می­گیرد. انتخاب تکنیک به نوع ماشین بستگی دارد. یک پرینتر سه بعدی یا یک ماشین فرز CNC به ترتیب نمونه­های خوبی از ماشین­های CNC افزودنی و کاهشی هستند.

با توجه به هزینه ترجمه تخصصی مطالب هر گونه کپی برداری قطعا از طرق پلیس فتا پیگیری خواهد شد.

ماشین فرز چیست؟

فرز عبارت است از پروسه برش و مته زدن مواد (مانند چوب یا آهن). یک ماشین فرز صرفنظر از اینکه به صورت دستی یا با روش CNC کار کند، از یک ابزار چرخنده استوانه­ای به نام برش­دهنده فرز استفاده می­کند. این ابزار توسط یک دوک نگهداشته شده و شکل و اندازه­های متفاوتی دارد. ماشین 

تفاوت اصلی میان یک ماشین فرز و هر ماشین مته دیگری، توانایی ماشین فرز در برش زدن از زاویه­های مختلف و در طول محورهای متفاوت است. بر همین اساس، ماشین­های فرز مختلفی وجود دارند که بر اساس تعداد محورهای حرکتی تقسیم­بندی می­شوند:

ماشین­های فرز دو محوری: این ماشین­ها می­توانند در دو محور x و z، سوراخ­ها و شیارهایی ایجاد کنند. به عبارت دیگر این ماشین فقط به صورت عمودی و افقی (و تنها در یک جهت) برش می­زند.

ماشین­های فرز سه محوری: در این ماشین­ها محور y هم اضافه می­شود. ماشین­های این دسته متداول­ترین ماشین­های فرز هستند. به وسیله این ماشین­ها میتوان به صورت عمودی و در هر جهتی برش زد، اما در مورد اشیاء کروی، هر نیمه باید به صورت جداگانه برش زده­شود. دلیل این نوع برش آن است که حتی با وجود داشتن سه محور هم نمیتوان از قسمت زیرین برش داد.

ماشین­های فرز چهار محوری: این ماشین­ها پیچیده­تر هستند زیرا امکان چرخش محور x را هم فراهم کرده و شبیه به یک ماشین تراش عمل می­کنند.

ماشین-های فرز ۵ محوری: شامل چرخش در هردو محور x وy می­شود. این کامل­ترین نوع ماشین فرزی است که می­توانید داشته ­باشد. به وسیله این ماشین می­توانید شکل استخوان، اجزای سفینه­های فضایی، مدل ماشین، محصولات پزشکی و تقریبا هرچیز دیگری را که تصور می­کنید طراحی کنید.

ماشین­های فرز CNC: این ماشین­ها می­توانند هر تعدادی از محور (۲ الی ۵) را داشته­باشند، اما از طریق یک کامپیوتر عمل می­کنند و به هیچ عملیات دستی نیاز ندارند.

با توجه به هزینه ترجمه تخصصی مطالب هر گونه کپی برداری قطعا از طرق پلیس فتا پیگیری خواهد شد.

انواع ماشین‌های فرز

برای طراحی قطعات کوچک‌تر با عملکردهای متفاوت، از ماشین فرز عمودی استفاده کنید

اکنون می­دانیم منظور از ماشین فرز CNC، هرنوع ماشین فرزی است که از طریق یک کامپیوتر کنترل بشود. در عین حال و جدای از طبقه­بندی بر اساس محورها، انواع دیگری از ماشین­های فرز دستی یا CNC نیز وجود دارند:

فرز عمودی: این ماشین فرز سه محوره شامل یک میز است که به عنوان فضای کار عمل می­کند و در زیر یک بازو قرار دارد که یک دوک به آن متصل است. میز و بازو هردو به یک ستون عمودی متصل هستند و دوک نیز به صورت عمودی تنظیم شده­است. عملکرد دستگاه به طور کلی اینگونه است که میز کار در طول محور z بالا و پایین می­رود تا به بازوی ثابت برسد. با اینحال، چگونگی حرکت میز و دوک در ارتباط با یکدیگر بستگی به نوع فرز عمودی دارد. در یک فرز عمودی برج متحرک، دوک ثابت است و میز در راستای محورهای x و y حرکت می­کند. در یک فرز عمودی تخت، میز فقط می­تواند در طول محور x حرکت کند در حالیکه دوک می­تواند در طول بازو و در جهت محور y حرکت کند.

فرز افقی: ماشین فرز مشابه یک فرز عمودی است، با این تفاوت که دوک به صورت افقی تنظیم شده­است و نه عمودی. فرزهای افقی اگرچه در مجموع به اندازه فرزهای عمودی همه‌کاره نیستند، برای کارهای طولانی‌تر یا سنگین‌تر کارایی بهتری دارند. یک فرز افقی همه‌کاره دارای قابلیت اضافی چرخاندن میز حول محور z است (که آن را تبدیل به یک ماشین فرز ۴ محوره می‌کند).

فرز زانویی: هرنوع فرزی که در آن میز مطابق با یک زانوی قابل تنظیم به سمت بالا یا پایین ستون حرکت می‌کند.

با توجه به هزینه ترجمه تخصصی مطالب هر گونه کپی برداری قطعا از طرق پلیس فتا پیگیری خواهد شد.

انواع ابزارهای فرز

برای هر ماشین می‌توان مجموعه ابزارهای متفاوتی یافت که برش‌‌های مختلف را انجام می‌دهند. برخی از ماشین‌های بزرگ‌تر و صنعتی‌تر حتی می‌توانند در حین کار ابزارها را تغییر بدهند.

چرا برش‌زدن به روش CNC اهمیت دارد؟

تکنولوژی‌های دیجیتال و ماشین‌های فرز CNC  به حل بسیاری از مشکلاتی کمک می‌کنند که با روش‌های قبلی به‌راحتی قابل حل نبود. این تکنولوژی فرآیند کار برش را به گونه‌ای موثرتر و کاراتر تغییر می‌دهد.

به عنوان مثال، بدون ماشین فرز CNC، فرآیند برش قطعات برای ساخت ماشین یا حتی فضاپیما بسیار پر ریسک‌تر خواهدبود. می‌توان با کمک برنامه کامپیوتری طراحی‌هایی با کیفیت بالا انجام داد که به‌راحتی قابل‌ تبدیل به مختصات دکارتی هستند. این فرآیند حتی هزینه ساخت نمونه اولیه را نیز کاهش می‌دهد!

اما این ماشین‌های فنی تنها کاربرد صنعتی ندارند. برخی از حوزه‌های دیگر که برش CNC در آنها کاربرد دارد عبارتند از:

ساخت کابینت

ساخت مبلمان و وسایل خانه

ساخت کارهای چوبی

ساخت ابزارها

ماشین‌کاری آلومینیوم

مدل‌سازی و ساخت نمونه‌های اولیه

مجسمه‌سازی

ساخت علامت‌ها

همچنین طیف وسیعی از مواد جامد (نرم یا سخت) وجود دارند که یک ماشین فرز CNC می‌تواند آنها را برش بدهد:

آلومینیوم

فولاد

تیتانیوم

مس

برنز

روی

پی‌وی‌سی

نایلون

چوب

تخته چندلا

پلی‌اورتان قالبی

سنگ

مترجم زهرا ذولفقاری

با توجه به هزینه ترجمه تخصصی مطالب هر گونه کپی برداری قطعا از طرق پلیس فتا پیگیری خواهد شد.

لینک مقاله  _ صفحه فروش

آگهی کسب و کار

آگهی فروش دستگاه

آگهی فروش ابزار