بهترین ابزارها برای برش چوب کدام‌اند؟

5/5

بهترین ابزارها برای برش چوب کدام‌اند؟

بهترین ابزارها برای برش چوب کدام‌اند؟ کار با چوب یکی از قدیمی ترین شغل‌های دنیا است که ابزارهای دستی استفاده شده برای این کار از هزار سال پیش تا کنون تفاوت آنچنانی نکرده‌اند. مصریان باستان با ظرافت خاصی وسایل دکوراسیون چوبی و سازهای موسیقی را می‌ساختند و رومیان نیز همیشه به مهارت خود در کار با چوب افتخار می­کردند. بهترین ابزارها برای برش چوب کدام‌اند؟

چوب یکی از پرکاربردترین مواد می باشد که به راحتی در دسترس است. به همین دلیل منطقی است که روش‌های مختلفی برای برش، شکل‌دهی، حکاکی و دستکاری آن به منظور تولید محصولات مختلف برای فروش وجود داشته باشد. کابینت‌های آشپزخانه، قرنیز، کفپوش و اسباب غذاخوری نمونه‌هایی از کاربرد چوب است.

روش‌ها و گزینه‌های متعددی برای بریدن چوب وجود دارند. دستگاه‌های برش چوب شامل طیف گسترده‌ای از ابزارها می‌شود که کیفیت برش و پرداخت سطح مختلفی را ارائه می‌دهند. از ابزارهایی دستی مانند اره‌ها تا دستگاه‌هایی در مقیاس صنعتی مانند دستگاه CNC نمونه‌هایی از این ابزارها هستند. در ادامه تفاوت‌ها و مزایای هر کدام از این ابزارها را توضیح می‌دهیم.

ابزارهای دستی

نقش اره‌های ساده در برش چوب را نمی‌توان به راحتی انکار کرد. اما ابزارهای دستی استفاده شده برای برش چوب بسیار متنوع هستند که هر کدام نقش، توانایی و قیمت متفاوتی دارند.

اگرچه در این کار بیشتر از تیغه‌های دستگاه CNC استفاده می­شود؛ برخی مواقع کار با دست نیز می‌تواند مفید باشد.

 • اگر می‌خواهید دور باغچه خود را فنس چوبی بکشید یا قصد دارید درختی را ببرید آنگاه استفاده از اره‌های موجود در فروشگاه‌های نجاری گزینه ایده‌آلی خواهد بود.
 • ابزارهای دستی برای کار با چوب می‌توانند پرداخت­های مختلفی را بر روی سطح چوب ایجاد کند که نتیجه اصیل‌تری را به ارمغان خواهد آورد و قیمت نهایی محصول شما را نیز بالاتر می‌برد.
 • ابزارهای دستی اثرات خاص و علامت­های منحصربفردی را بوجود می‌آورند.
 • این ابزارها سر و صدای زیادی ایجاد نمی‌کنند.
 • اگرچه این ابزارها قیمت­های مختلفی دارند ولی به مراتب از دستگاه‌های فرز ارزان تر هستند.
 • این ابزارها در مقایسه با ابزارهای برقی یا فرز نجاری به فضای کمتری نیاز دارند.

دستگاه‌های فرز نجاری

این دستگاه ابزاری قدرتمند است که برای برش، حکاکی و شکل‌دهی مواد مختلف از جمله چوب استفاده می‌شود و نتیجه پرداخت با استفاده از این دستگاه سطحی صاف­تر است. شما می‌توانید تیغه‌های مختلفی را برای این دستگاه بخرید که به شما اجازه می‌دهند تا مواد مختلف را ببرید و نقش‌های گوناگونی را ایجاد کنید.

این دستگاه‌ها عمدتا به دو گروه اصلی تقسیم می‌شوند: دستی و CNC. هر چه بیشتر در این باره تحقیق کنید دستگاه‌های با کیفیت برش و پرداخت سطح مختلفی پیدا خواهید کرد.

واژه CNC مخفف کنترل عددی توسط کامپیوتر است. دستگاه CNC در واقع وسیله‌ای است که از یک کامپیوتر برای برش یا حکاکی شکل‌های مختلف بر روی سطح استفاده می‌کند. از نرم افزار CAD برای برنامه دادن به دستگاه CNC استفاده می‌شود به نحوی که این نرم‌افزار تصویری را به دستگاه می‌دهد و دستگاه نیز آن را به محصول نهایی تبدیل می‌کند.

مزایای فرز دستی
 • قیمت این دستگاه از دستگاه برش CNC ارزان‌تر است.
 • ورق‌های بسیار بزرگ را نمی‌توان به راحتی روی میز دستگاه CNC برش داد. بنابراین فرز دستی گزینه بهتری خواهد بود.
 • تنظیم کردن این دستگاه در حین کار با چوب راحت‌تر است.
 • برای حکاکی یا کنده کاری­هایی ظریف، دستگاه دستی گزینه بهتری است چون می‌توان آن را به راحتی برای حرکات پیچیده جابجا کرد.
 • این دستگاه‌ها به راحتی در فروشگاه‌های اینترنتی و لوازم نجاری یافت می‌شوند.

مزایای دستگاه CNC چوب

 • می‌توان این دستگاه را به نحوی برنامه‌ریزی کرد که دقیقا یک قطعه یا محصولی خاص را چندین بار و در سرعتی بیشتر از سرعت دست برش دهد.
 • این دستگاه همیشه یک محصول یکدست و بدون نقص را تولید می‌کند.
 • دستگاه CNC می‌تواند با ورقی بزرگ از مواد کار کند بدون اینکه مجبور شوید جای آن را مجدداً تنظیم کنید. این ویژگی باعث می­شود اشتباهات و اتلاف مواد کمتر شود.
 • بسیاری از این دستگاه‌ها عمق و سرعت برش را کالیبره می‌کنند.
 • این دستگاه می­تواند به صورت خودکار تیغه را تعویض کند. این بدان معناست که اگر به تیغه­های مختلف برای برش چوب نیاز داشته باشید، شما می‌توانید تیغه­های مناسب را در اختیار دستگاه قرار داده و دستگاه بصورت خودکار آن­ها را تعویض خواهد کرد.
 • سرعت برش این دستگاه به مراتب بیشتر است.
 • دقت بالا. هیچ ابزاری وجود ندارد که دقت برش این دستگاه را داشته باشد، بنابراین هزینه مواد برش داده شده با این دستگاه به حداقل می­رسد.

توجه داشته باشید که بسیاری از دستگاه‌های CNC بزرگ پس از سفارش دادن ساخته می‌شوند. بنابراین اگر فوراً به دستگاهی جدید نیاز دارید بهتر است با سازنده یا تأمین کننده آن صحبت کنید چون ممکن است این دستگاه را در انبار خود داشته باشند و یا دستگاه‌های دست دوم را نیز بفروشند. برای اطلاعات بیشتر درباره دستگاه CNC لطفا با شرکت دوم ما به نشانی www.cnc-world.co.uk مشورت کنید.

نتیجه‌گیری

اگرچه ابزارهای مختلفی برای برش چوب وجود دارند، ابزار برش خود را باید بر اساس دو اصل انتخاب کنید: پرداخت سطح مورد نیاز و نوع محصولی که می‌خواهید بسازید.

آگهی کسب و کار

آگهی فروش دستگاه

آگهی فروش ابزار