بهترین تیغه برای برش پلاستیک کدام است؟

5/5

بهترین تیغه برای برش پلاستیک کدام است؟

انواع پلاستیک

قبل از اینکه بهترین ابزارهای برش پلاستیک را بررسی کنیم بهتر است ابتدا انواع پلاستیک را بشناسیم زیرا ابزاری همه کاره برای اینکه بهترین نتایج را داشته باشیم وجود ندارد.

چندین نوع پلاستیک وجود دارند که هر کدام ساختار متفاوتی دارند و به همین دلیل برای برش آنها به ابزارهای مختلفی نیاز داریم.

سه گروه پلاستیک برای برش وجود دارند که عبارتند از:

  • پلاستیک‌های سخت
  • پلاستیک‌های نرم
  • اکریلیک

پلاستیک‌های سخت

پلاستیک‌های سخت مانند پلی کربنات‌ها و ABS موادی سخت، مقاوم و غالبا شفافی هستند. این پلاستیک‌ها برای لعاب­کاری گزینۀ ایده‌آلی هستند چون نسبت به شیشه محکم‌تر هستند و راندمان حرارتی بالاتری نیز دارند. پلی کربنات‌ها مقاومت حرارتی خوبی دارند و با مواد ضد اشتعال بخوبی ترکیب می‌شوند بدون اینکه تخریب شوند.

کاربردهای مهم این مواد: لعاب‌کاری، ساخت گلخانه، عینک آفتابی، DVD

پلاستیک‌های نرم

اگر پلاستیک نرم را ببریم، ضایعات آن بصورت مارپیچ بیرون می‌آیند در حالیکه در پلاستیک‌های سخت یا اکریلیک را ببریم به صورت براده‌ خارج می­شوند.

کاربردهای مهم: ساخت علامت­ها

اکریلیک

اکریلیک ماده­ای بادوام و انعطاف‌پذیر است. این ماده جایگزین خوبی برای شیشه است چون نصف وزن آن را دارد و مقاومت خارق العاده‌ای نسبت به ضربه دارد. این ماده در هر رنگی وجود دارد ولی توصیه نمی‌کنیم از آن در نقاط نزدیک به حرارت زیاد استفاده شود. ورق‌های اکریلیک را لوسیت[1] (Lucite)، اپتیکس[2] (Optix) و پلکسی گلس[3] (Optix) نیز می‌نامند.

کاربردهای مهم: دیوارپوش بین کابینتی آشپزخانه و حمام، استندهای فروشگاه، جایگزین سبک‌تر، ارزان‌تر و مقاوم‌تری برای شیشه (قاب عکاسی، میز و غیره)

بهترین تیغه دستگاه CNC برای برش پلاستیک کدام است؟

شاید بدیهی باشد ولی اگر برای برش هر ماده ابزاری مناسب را انتخاب کنید بهترین نتایج را خواهید گرفت. تیغه‌هایی خاص برای کار با مواد خاص طراحی شده‌اند که تمیزترین برش و بهترین پرداخت را به شما می‌دهند.

نکته: مطمئن شوید که پلاستیک را در جای خود محکم

کرده ­اید؛ چون ارتعاشات زیاد باعث آسیب رسیدن به سطح برش و هرگونه حرکت نیز منجر به افزایش ضایعات می‌شود.

ابزار برش اکریلیک

یکی از مشکلات رایج حین برش اکریلیک با دستگاه CNC این است که مواد داغ می‌شوند. بعبارتی دیگر لبه‌ها به آهستگی ذوب می‌شوند و سپس مجدداً به هم می‌چسبند و یا لبه­ای ضخیم را ایجاد می­کنند. برای برطرف کردن این مشکل باید مدت زمان تماس دستگاه با اکریلیک را کاهش دهید. توصیه می‌کنیم از ابزار محاسبه­کنندۀ سرعت و ورودی­ها (فید[4] Feed) ما استفاده کنید تا مطمئن شوید که بهترین پولیش را خواهید داشت.

سری 4200 و 4300 تیغه‌های مارپیچ دوشیاره اختصاصا برای برش اکریلیک طراحی شده­اند. ولی می‌توان از آنها برای برش سایر صفحات نیز استفاده کرد. این تیغه‌ها خیلی تیز هستند و با استفاده از این ابزار براده‌های کمی از محل برش تولید می­شود؛ که حاصل آن پرداخت عالی سطح است. طراحی پیشرفتۀ این تیغه‌ها باعث می‌شود تا  براده‌­برداری بهینه شود که پارامتری کلیدی برای برش اکریلیک با دستگاه CNC است. تیغه‌های سری 5600 و 5700 را نیز برای این کار پیشنهاد می‌کنیم.

تیغه‌های دستگاه CNC برای برش پلاستیک

برای برش پلاستیک‌های نرم و سخت نیز همان توصیه‌ها را می‌کنیم.

پیشنهاد می‌کنیم که همیشه از تیغه‌های از جنس کاربید جامد برای برش پلاستیک‌های نرم و سخت استفاده کنید. اگرچه این تیغه‌ها گران‌تر هستند ولی اگر به درستی استفاده شوند عمر بیشتری خواهند داشت و بدلیل داشتن شکل و هندسۀ خاص، برای سطح پرداخت بهتری را ارائه می‌دهند. تیغه‌های شیاردار بهترین براده­برداری را دارند و به همین دلیل عمر ابزار را بیشتر می‌کنند. توصیه می‌کنیم از سری‌های 5600 و 5700 استفاده کنید.

برای خرید انواع تیغه‌های دستگاه CNC با ما تماس بگیرید.

 

[1] Lucite

[2] Optix

[3] Plexiglass

[4] Feed

مشاور قراردادهای بزرگ لیلا فرج زاده

آگهی کسب و کار

آگهی فروش دستگاه

آگهی فروش ابزار