چگونه تیغه مناسب دستگاه CNC را برای برش MDF انتخاب کنیم؟

5/5
چگونه تیغه مناسب دستگاه CNC _ ماشین CNC چیست؟ دستگاه CNC چیست؟

چگونه تیغه مناسب دستگاه CNC را برای برش MDF انتخاب کنیم؟

قبل از اینکه تصمیم بگیرید از چه تیغه‌ای برای برش MDF با دستگاه CNC استفاده کنید بهتر است کمی درباره MDF بدانید.

MDF چیست؟

 

MDF که مخفف تخته فیبر با دانسیتۀ متوسط است یکی از رایج‌ترین موادی است که حین کار با چوب به آن برمی‌خوریم زیرا فرایند ساخت آن ارزان است. MDF ماده­ای مهندسی شده است که از فیبرهای چوبی حاصل از برش چوب سخت و نرم بدست می‌آید. این فیبرها با رزین مخلوط شده و ورقه‌هایی با استفاده از  فشار و گرما تولید می­شود. این ماده همانند تخته چندلا معمولاً برای ساخت و ساز استفاده می‌شود ولی از آن متراکم‌تر است. از آنجایی که معلوم نیست چه چیزی در MDF وجود دارد انتخاب ابزار مناسب برای برش آن اهمیت بسزایی دارد. برخی ابزارها برای برش MDF مناسب نیستند چون ساختار MDF بگونه‌ای است که به تیغۀ آنها آسیب می‌رساند.

دستگاه فرز چوب

چه ضخامتی از MDF را می‌خواهید ببرید؟

اگر قصد دارید MDF‌هایی با ضخامت­های مختلف را ببرید آنگاه به ابزار مختلفی برای هر کدام از آنها نیاز دارید تا بهترین محصول را تولید کنید. بهتر است ابزاری انتخاب کنید که طول لبۀ برش آن تقریبا با ضخامت MDF یکسان باشد. برای مثال اگر می‌خواهید MDF ای با ضخامت 18 میلی‌متر را برش دهید آنگاه ابزاری انتخاب کنید که طول لبۀ برش آن 20 تا 22 میلی‌متر باشد.

چه پرداخت سطحی را برای برش MDF می‌خواهید؟

اگر می‌خواهید محصول نهایی‌تان لبۀ بالا و پایین خوبی داشته باشد آنگاه ابزار‌های فشاری CS-3100، 3100، 3100m و 3100xp بهترین پراخت سطح را به شما می دهند. این ابزارها از ریش ریش شدن لبه‌های بالا و پایین MDF جلوگیری می‌کنند. اما روی لبه‌های برش MDF پوشانده می­شوند آنگاه بهتر است از تیغۀ مارپیچ دوشیاره استفاده کنید.

 

آیا شکل ابزار مورد استفاده در دستگاه CNC برای برش MDF مهم است؟

همان‌طور که گفتیم این حالت نیز به پرداخت سطح مورد نظر بستگی دارد.

  • تیغۀ فشاری برای پولیش لبۀ بالا و پایین مناسب است.
  • تیغۀ شیارزن رو به پایین[1] برای پولیش لبه‌های بالایی مناسب است.
  • تیغۀ شیارزن رو به بالا[2] برای پولیش لبۀ پایین و حذف خاک اره‌ها مناسب است.
  • در حالتی که صافی لبه­ها اهمیت نداشته باشد، می­توان از تیغه‌های فرز مستقیم استفاده کرد.

آیا جنس ابزار‌های دستگاه CNC مهم است؟

به دلیل اینکه MDF مخلوطی از مواد مختلف و رزین است، ماده­ای مخرب است. به همین دلیل همیشه توصیه می‌کنیم از ابزارهایی از جنس کاربید جامد استفاده کنید زیرا تیغه‌های دیگر خیلی سریع ساییده می‌شوند. اگر از ابزار‌هایی از جنس کاربید جامد استفاده کنید، آنگاه در زمان نیز صرفه‌جویی خواهید کرد چون این تیغه‌ها می‌توانند دو برابر قطر خود را با هر بار عبور برش دهند.

  • تیغۀ 3/8 اینچ یا 5 میلی‌متر می‌تواند ورق MDF 18 میلی‌متر را در هر عبور برش دهد.
  • تیغۀ ¼ اینچ یا 6 میلی‌متر با هر بار رد شدن می‌تواند 12 میلی‌متر را برش دهد اما اگر طول لبه برش شما بقدر کافی بزرگ باشد آنگاه با دو بار رد شدن این تیغه می‌توانید 18 میلی‌متر را ببرید (برش اولیه 12 میلی‌متر و برشی 6 میلی‌متری در مرحله دوم یا دو برش 9 میلی‌متری)

ابزار‌های کاربید جامد می‌توانند تراشه‌ها و گره‌های MDF را به راحتی حذف کنند و تهدید کمتری برای دوام تیغه‌ها هستند.

گرم کردن اسپیندل برای محافظت از ابزارهای CNC

اگر از ابزار بیش از یک ساعت استفاده نشده است آن را در دستگاه CNC قرار دهید تا مطمئن شوید که قبل از برش مواد بخوبی گرم شده است. پیشنهاد می‌کنیم این کار را 15 دقیقه و با ترتیب زیر انجام دهید: 6000 rpm بمدت 5 دقیقه، 12000 rpm بمدت 5 دقیقه و 18000 rpm بمدت 5 دقیقه.

[1] Downcut

[2] Upcut

چگونه تیغه مناسب دستگاه CNC

منبع: منبع

آگهی کسب و کار

آگهی فروش دستگاه

آگهی فروش ابزار