تفاوت بین تیغه های شیارزن

5/5
تفاوت بین تیغه های شیارزن

تفاوت بین تیغه های شیارزن رو به پایین و رو به بالا چیست؟

برای هرگونه ماشین‌کاری باید مطمئن شوید که از تیغه‌های مناسب استفاده می‌کنید در غیر این صورت ممکن است پرداخت سطح خوبی بدست نیاورید و مجبور شوید پول و زمان بیشتری صرف کنید تا آن را مجددا با تیغه‌های مناسب انجام دهید. دو تیغه رایج که برای برش سطوح استفاده می‌شوند تیغه‌های شیارزن رو به بالا و رو به پایین هستند که در ادامه به بررسی هر کدام می‌پردازیم.

تیغۀ شیارزن رو به بالا چیست؟

این تیغه به گونه‌ای طراحی شده است که تبراده‌ها را فورا به سمت بالا و دور از سطح برش منتقل می‌کند. شیارهای این تیغه قادرند که براده‌ها را به سمت بالا بکشند به نحوی که در ناحیه بریده شده باقی نمانند. طراحی این تیغه به نحوی است که در سرعت‌های بالاتر از تیغه‌های دیگر کار می‌کند. این تیغه‌ها پرداخت سطح خوبی از لبه‌های پایین را فراهم می‌کنند.

 

هرگونه کپی از مطالب ترجمه شده توسط سایت سی ان سی استوک قطعا از طریق پلیس فتا و مراجع قضایی مورد پیگیری قرار خواهد گرفت

تیغۀ شیارزن رو به بالا در چه مواردی استفاده می‌شود؟

از این تیغه برای کارهای سنگین یا حجم کاری زیاد استفاده می‌شود زیرا برش‌های سریع بدلیل خروج آنی براده‌ها دارد. هم‌چنین از این تیغه‌ها برای کار با مواد ضخیم نیز استفاده می‌شود. مواد نازک‌تر یا نرم بخوبی با این تیغه‌ها بریده نمی‌شوند چون توسط نیروی برش جابجا می‌شوند و لبه‌های نامناسب و دندانه­ای را بوجود می‌آورند. از این تیغه‌ها بیشتر برای ایجاد شیار و سوراخ­کاری استفاده می‌شود.

تیغۀ شیارزن رو به پایین چیست؟

این تیغه به گونه‌ای طراحی شده است تا براده‌ها را به سمت پایین فشار دهند که کارآمدی آن را کمتر می‌کند چون برای پاک کردن این براده‌ها به نوعی مکنده نیاز خواهید داشت. این تیغه‌ها برای تولید محصولات باکیفیت به سرعت‌های پایین‌تری نیاز دارند و پرداخت سطح عالی روی لبه بالایی قطعه ایجاد می‌کنند.

سر تخت _ End Mill

تیغۀ شیارزن رو به پایین در چه مواردی استفاده می‌شود؟

این تیغه برای کارهایی که به پرداخت صاف‌تری نیاز دارند (مانند خاتم کاری و ساخت قرنیز و ازاره) استفاده می‌شود. بعبارتی دیگر این نوع از تیغه­ها برای برش‌های کم عمق‌ کاربرد دارد. این تیغه‌ها برخلاف تیغه‌های شیارزن رو به بالا برای بریدن مواد نرم یا نازک مناسب هستند و بدون آسیب رساندن به سطح، محصول مورد نظر را تولید می‌کنند.

زمانی‌که قصد خرید تیغه‌های شیارزن را دارید بررسی کنید که حتما برای ماده مورد نظر شما طراحی شده باشد. اگر مطمئن نیستید که چه تیغه‌ای برای کار شما بهتر است، از کارشناسان استفاده کنید و از کمک‌های آنها استفاده کنید.

مدیر فروشگاه cnc سید جعفر پاداشی
ترجمه سایت استوک سی ان سی

منبع: ترجمه از سایت کارت شاپ

فرز شیارتراش-slot-milling

آگهی کسب و کار

آگهی فروش دستگاه

آگهی فروش ابزار