راهنمای انتخاب تیغه فرز چوب

5/5
راهنمای انتخاب تیغه فرز چوب _ انواع تیغه‌ها برای برش انواع مواد

راهنمای انتخاب تیغه فرز چوب

اگر اخیراً دستگاه فرزی خریده‌اید حتما مشتاق هستید تا آن را امتحان کنید. به یاد داشته باشید که تیغه‌های بسیار زیادی برای برش با این دستگاه وجود دارند و باید مناسب‌ترین گزینه را برای کار خود انتخاب کنید.

فاکتورهای زیادی نظیر اندازه، شکل لبۀ برش و نوع ماده­ای که قرار است بر روی آن کار شود را باید در نظر داشته باشید. در اینجا قصد داریم راهنمایی را درمورد رایج‌ترین تیغه‌ها، زمان استفاده از آنها و اینکه برای برش چه موادی مناسب هستند، ارائه دهیم.

تیغه‌های فرز مستقیم (Straight Router)

تیغۀ مستقیم یکی از رایج‌ترین نوع تیغه‌ها است. این تیغه یکی از اجزای اصلی هر کارگاه نجاری است و نیازی به معرفی ندارد. در واقع این تیغه مستقیما وارد ماده می‌شود تا شیار یا سطحی توخالی را بر روی آن ایجاد کند. شما می‌توانید این تیغه‌ها را در طول و قطرهای متفاوتی پیدا کنید.

برای مثال سری 6000 تیغۀ گرد شیارزن تک لبه در اندازه‌های مختلف موجود است که برای گردکردن لبۀ مواد پلاستیکی استفاده می‌شود. این در حالیست که سری 6700 تیغه‌های PCD (الماس پلی­کریستالی) دارای میله­ای از جنس کاربید جامد است که کاربرد اصلی آن برای برش موادی است که عمر تیغه را کاهش می‌دهند.

راهنمای انتخاب تیغه فرز چوب _ انواع تیغه‌ها برای برش انواع مواد

تیغه‌های پرداخت بلبرینگی صاف­ کننده (Trim Router Bits)

این تیغه‌ها برای تراشیدن لبه‌های صفحه­ای تراز شده با صفحات دیگر استفاده می‌شوند. سری 6600 تیغه‌های فرز افقی سه پره (3 wing slotting cutter) گزینه ایده‌آلی برای این کار است. این تیغه برای برش و صاف­کردن لبۀ مواد تا عمق ¾ اینچ مناسب است و برای چوب، پلاستیک و آلومینیوم استفاده می‌شود.

راهنمای انتخاب تیغه فرز چوب _ انواع تیغه‌ها برای برش انواع مواد
تیغه‌های لبه (Edge forming)

این تیغه‌ها برای لبه‌های تزئینی مناسب هستند. انواع مختلفی از این تیغه‌ها وجود دارند که هر کدام کار خاصی انجام می‌دهند. برای مثال تیغۀ اوجی (Ogee) پروفایلی S مانند را ایجاد می‌کنند و تیغه‌های کاو (cove) نیز ربع دایره­ای مقعر را ایجاد می‌کنند.

اب تیغه فرز چوب

راهنمای انتخاب تیغه فرز چوب _ انواع تیغه‌ها برای برش انواع مواد

انواع تیغه‌ها برای برش انواع مواد

حال که با سه نوع از رایج‌ترین تیغه‌های اورفرز آشنا شده‌اید به بررسی موادی که قرار است با آنها برش داده شوند می پردازیم. انتخاب ابزار مناسب برای برش مواد اهمیت بسزایی دارد، در غیر این صورت به ابزار و ماده برش آسیب وارد می‌شود. در فروشگاه اینترنتی ما می‌توانید انواع تیغه‌های برش را برای کار با چوب، پلاستیک و آلومینیوم ببینید.

تیغه‌های مناسب برای برش چوب

تیغه‌های مخصوص چوب ما برای کار با انواع مواد چوبی مانند چوب سخت، چوب نرم، نئوپان و تخته چندلایه طراحی شده‌اند. انتخاب تیغۀ مناسب برای چوبی که می‌برید اهیمت زیادی دارد چون ممکن است باعث خراب شدن تیغه یا چوب شود.

برای برش چوب سخت پیشنهاد می‌کنیم از مدل‌های 1200، 1300 و 1300XP استفاده کنید. برای برش چوب سخت هنگامی­که لبۀ کار نیاز باشد صاف باشد از سری 1200 استفاده می­شود. در حالی که سری 1300XP برای برش مواد سخت­تر استفاده می‌شود و پرداخت سطح تمیزی ارائه می‌دهد.

اگر می‌خواهید چوبی نرم را ببرید آنگاه مدل‌های 3100 و 3000 گزینه‌های خوبی هستند. مارپیچ‌های متراکم روی این تیغه‌ها از ریش ریش شدن لبه­ ها در بالا و پایین سطح جلوگیری خواهند کرد.

تیغه‌هایی که برای نئوپان استفاده می­شوند باید به صورت اختصاصی طراحی شده باشند بگونه­ای که شیارهای آنها برش رو به بالا و رو به پایین را ایجاد کنند. این بدان معناست که پرداخت سطح عالی هم در لبۀ بالا و هم در پایین  خواهید داشت. برای این کار توصیه می‌کنیم از مدل‌های 3100XP و 3200 استفاده کنید.

نهایتا اینکه اگر قصد دارید تخته چندلایه­ای را ببرید آنگاه مدل‌های 1400 و 1500 بهترین تیغه‌ها برای این کار هستند. این تیغه‌ها شامل مارپیچی براده­شکن هستند که ضایعات بریده شده را به تکه‌های کوچکتر می‌شکنند. این امر باعث می­شود میزان مصرف انرژی و لرزش کاهش یابد. دلیل استفاده از این تیغه‌ها جهت برش تخته چندلایه این است که برای بریدن این تخته‌های متراکم به نرخ  ورودی (فید) بالاتری نیاز است.

تیغه‌های مناسب برای برش پلاستیک

این تیغه‌ها در لیست بعدی ما قرار دارند. ما تیغه‌های مخصوص پلاستیک سخت، پلاستیک نرم و اکریلیک را ارائه می‌دهیم تا کیفیت پرداخت سطوح تضمین شود.

برای برش پلاستیک‌های سخت با دستگاه CNC باید از تیغه‌های سری 5600 یا 5700 استفاده کنید. دلیل آن نیز وجود شیارهای صیقلی بر روی این تیغه‌ها است که براده­برداری را بهتر انجام می­دهد. این شیارها گرمای کمتری تولید می‌کنند و بدون استفاده از هیچ پوششی (کوتینگ) باعث روانکاری بهتر می‌شوند، در نتیجه طول عمر تیغه را افزایش می‌دهند.

برای برش پلاستیک‌های نرم نیز بهتر است از تیغه‌های مدل 4600 یا 4700 استفاده کنید. هر دو این تیغه‌ها شامل مارپیچی حلزونی و تک لبه هستند که برای پلاستیک‌های نرم مناسب هستند و برشی سریع و تمیز را انجام می‌دهند.

اگر بدنبال تیغه‌ای مناسب برای برش اکریلیک هستید آنگاه باید تیغه‌های مارپیچ تک شیاره را بخرید چون پرداخت سطح تمیزتری را به شما خواهند داد. برای این کار پیشنهاد می‌کنیم از مدل‌های 6100 یا 6200 استفاده کنید چون برش­هایی آزاد و کم صدا ایجاد می‌کنند.

تیغه‌های مناسب برای برش آلومینیوم

تیغه‌های برش آلومینیوم یکی دیگر از انواع تیغه‌ها هستند. این تیغه‌ها به دو گروه تقسیم می‌شوند: تیغه‌های مخصوص آلومینیوم و تیغه‌های مخصوص کامپوزیت آلومینیوم. برای سوراخ کردن آلومینیوم‌های عادی از تیغه‌های مدل 5600A و 5800TSA استفاده می‌شود. تیغه 5800TSA برای برش ورق‌های آلومینیوم مخصوص هوافضا استفاده می‌شوند در حالی که تیغه 5600A بطور عمومی استفاده می‌شود و برای پرداخت بهینۀ اکثر آلومینیوم ها کاربرد دارد.

تیغه‌های مخصوص کامپوزیت آلومینیوم نیز برای برش و تا­زدن ورق‌های Dibond/Alucobond استفاده می‌شوند که مدل‌های 37-70 و 64-000 را برای این کار پیشنهاد می‌کنیم.

تیغه‌های دستگاه CNC برای برش سایر مواد

چوب، پلاستیک و آلومینیوم جزء رایج‌ترین موادی هستند که توسط انواع تیغه‌ها بریده می‌شوند. اما اگر مادۀ دیگری دارید و قصد برش آن را دارید آنگاه می‌توانید راهنمای تیغه‌های مناسب برای برش سایر مواد را بخوانید.

نشانه­ های کیفیت

زمانی‌که قصد خرید تیغه­ای برای دستگاه CNC دارید باید همیشه کیفیت آن را مد نظر قرار دهید. اگرچه حین خرید تیغه نمی‌توان تمامی جنبه‌های آن مانند سختی و توازن کل را ارزیابی کرد ولی شما می‌توانید موارد خاصی را بررسی کنید. زمانی که قصد دارید تیغه­ای باکیفیت بخرید باید بدنبال موارد زیر باشید:

  • تیغه‌های تیز از جنس کاربید
  • تیغه‌های کاربید با ضخامت کافی برای تیز کردن مجدد آنها
  • جوش لحیم یکنواخت (نوک کاربید را به تیغه متصل می­کند)
  • ضد لگد بودن (داشتن وزن تودۀ زیاد و میلۀ بزرگ‌تر)

بطور کلی، هر چه بیشتر هزینه کنید ابزار بهتری به دست می‌آورید. در فروشگاه ما می‌توانید انواع تیغه‌های دستگاه CNC را با قیمت مناسب تهیه کنید. تنوع محصولات ما به شما کمک می‌کند تا تیغه­ای مناسب برای هر کاری با هر شکل و ماده‌ای انتخاب کنید. این تیغه‌ها بسیار بادوام، قوی و پرسرعت هستند، در نتیجه پرداخت سطحی عالی را به شما می‌دهند.

مدیر فروشگاه cnc سید جعفر پاداشی
ترجمه سایت استوک سی ان سی

منبع: ترجمه از سایت کارت شاپ

آگهی کسب و کار

آگهی فروش دستگاه

آگهی فروش ابزار