کلت یا فشنگی collet چیست؟

5/5
کلت یا فشنگی collet چیست؟

کلت یا فشنگی collet چیست؟ و چگونه آن را انتخاب کنیم؟

 

کلت در واقع قطعه‌ای است که تیغه را در دستگاه CNC نگه می‌دارد و به همین دلیل یکی از اجزای اصلی این دستگاه است. این قطعه دور تیغه را به شکل حلقه یا گردن­بند فرا می­گیرد و تیغه را محکم در جای خود نگه می‌دارد. این قطعه قابل تنظیم است به نحوی که می‌توان آن را باز یا بسته کرد تا تیغه‌ها را عوض کنیم.

کلت یا فشنگی collet چیست؟

این قطعه فقط دور تیغه سفت نمی‌شود بلکه با ایجاد فشاری محکم[1] (Clamping pressure) به دور تیغه، احتمال شل شدن یا جابجایی تیغه‌ها را به کمترین مقدار می‌رساند و آنها را در مرکز نگه می­دارد.

انواع فشنگی یا کُلِت

دستگاه‌های CNC مختلف به کلت‌هایی با ابعاد متفاوت نیاز دارند. آسان ترین راه برای اینکه بفهمید چه کلتی برای دستگاه شما مناسب است اندازه‌گیری طول و قطر کلت کنونی است. برای این کار کافیست راهنمای اندازه‌گیری کلت را بخوانید یا با کارشناسان فنی ما تماس بگیرید.

کلت‌هایی با اندازه مختلف می‌توانند تیغه‌هایی با ابعاد مختلف را نگه دارند. بنابراین قبل از خرید آنها یا شروع عملیات برش توصیه می‌کنیم محدودۀ بسته شدن گیرۀ کلت‌ها را چک کنید.

مسلماْ وقتی‌که اسپیندل دستگاه با سرعت­هایی تا 24 هزار دور بر دقیقه می‌چرخد باید کلتی مناسب برای این کار را انتخاب کنید.

انتخاب کلت – آیا فقط به یک کلت نیاز داریم؟

احتمالا نه. البته این کار به چیزی که می‌خواهید برش دهید بستگی دارد. دلیل آن نیز این است: چیزی که می‌خواهید ببرید تعیین­ کنندۀ تیغۀ مورد نیاز و در نتیجه کلت لازم برای نگهداشتن آن است.

میزان چفت شدن گیرۀ هر کلت محدوده­ای مشخص دارد و در نتیجه تیغه‌هایی با اندازه­های مختلف را می­تواند نگه دارد. این بدین معناست که اگر می‌خواهید مواد مشابه را ببرید یا حکاکی کنید آنگاه فقط به یک کلت نیاز خواهید داشت اما داشتن چندین کلت به شما اجازه می‌دهد تا محصولات بیشتری را تولید کنید.

استفاده از کلتی مناسب برای دستگاه به شما کمک می‌کند تا از ابزارها بخوبی نگهداری کنید و باعث زیاد شدن طول عمر آن­ها می­شود.

نگهداری از کلت collet

گرد و خاک و ذرات مواد برش داده شده ممکن است هر جایی از جمله روی کلت‌ها قرار بگیرند. این ذرات با گذشت زمان باعث کاهش عمر تیغه‌ها می‌شوند و برش‌ها را ناهماهنگ می‌کنند. بنابراین پاک­کردن کلت باید بخشی ضروری از هر برنامۀ نگهداری از دستگاه باشد.

راهنمای تمیز­کردن فشنگی (کلت)

  • مایع پاک­ کننده را اسپری کنید.
  • سطح مورد نظر را با برس بطور کامل تمیز کنید.
  • سطح را با الکل تقطیر شده بشویید.
  • سطح را روغن‌کاری کنید تا از زنگ زدن آن جلوگیری کند.

قانونی سرانگشتی برای طول عمر کلت­ها به این صورت است که اگر از کلتی 5  روز در هفته و روزانه بمدت 8 ساعت استفاده می­کنید، آنگاه بهتر است آن را هر 3 تا 6 ماه تعویض کنید.

توصیه می‌کنیم همیشه دستورالعمل‌هایی را که برای تعمیر و نگهداری کلت هستند بخوانید؛ زیرا این دستوالعمل­ها باعث زیاد شدن طول عمر کلت و تیغه می­شود و در عین حال بهترین پرداخت سطح را نیز خواهید داشت.

هم‌چنین پیشنهاد می‌کنیم دستورالعمل‌های پاکسازی کلت را بدقت مطالعه کنید زیرا تمیز کردن آن بطور منظم امری ضروری است

[1] Clamping pressure

مدیر فروشگاه cnc سید جعفر پاداشی
ترجمه سایت استوک سی ان سی

منبع: ترجمه از سایت کارت شاپ

 

آگهی کسب و کار

آگهی فروش دستگاه

آگهی فروش ابزار