ماشین‌کاری تخلیه الکتریکیEDM

5/5
وایرکات _ ماشین‌کاری تخلیه الکتریکیEDM

وایرکات _ ماشین‌کاری تخلیه الکتریکیEDM

ماشین‌کاری تخلیه الکتریکی Electrical discharge machining به صورت مخفف (EDM) فرایند ماشینکاری یا همان براده‌برداری با استفاده از جرقه‌های الکتریکی متناوب و پیوسته است. در این روش  از یک منبع برق یا ژنراتور برای تولید جرقه با ولتاژ پایین و آمپر بالا بین دو قطعه) فلزی که معمولا درون یک مایع دی‌الکتریک (نارسانا، Dielectric fluid)  هستند استفاده می‌شود تا در هر بار ایجاد جرقه الکتریکی (Spark) مقدار بسیار ناچیزی از قطعه کار جدا شود. به این ترتیب پس از ایجاد تعداد بسیار زیادی جرقه، قطعه کار فلزی به شکل دلخواه بریده شده یا شکل گرفته است.

انواع دستگاههای تخلیه بار الکتریکی

دستگاه‌های تخلیه بار الکتریکی را به سه گروه کلی تقسیم می‌کنند:

  •  وایرکات        Wire EDM

  • اسپارک          Sinker EDM
  •  سوپر دریل     Hole drilling EDM

ویدیو وایرکات _ فیلم ماشین‌کاری تخلیه الکتریکیEDM

وایرکات مدیر فروشگاه سی ان سی استوک سید جعفر پاداشی

در وایرکات (wire electrical discharge machining (WEDM)) یا  «وایرکات ای‌دی‌ام» یا «وایرکاتینگ»  یک سیم نازک فلزی به متراژ بالا که معمولا از جنس برنج است و از یک قرقره تامین می‌شود در یک مایع نارسانا درون یک تانک قرار دارد.  از وایرکات برای برش صفحات ضخیم تا قطر 30 سانت استفاده می‌کنند تا سمبه، ماتریس یا ابزارهایی را از موادی بسازند که بسیار سخت هستند و ماشینکاری آنها با دستگاههای دیگر بسیار مشکل است. مدیر فروشگاه سی ان سی استوک سید جعفر پاداشی

برشکاری به وسیله جرقه‌های متناوب و پیوسته که بین الكترود یعنی سیم و قطعه كار ایجاد می‌شود. الكترود (سیم وایرکات) سیم نازکی است كه از قرقره باز شده و از درون قطعه كار عبور كرده و از سمت دیگر  قطعه خارج می‌شود. بین سیم و قطعه كار فاصله  بسیار كوچكی وجود دارد كه مایع دی‌الکتریک آن را  پر می‌کند.

 جرقه‌های ایجاد شده باعث جدا شدن ذرات بسیار ریزی از قطعه كار شده  و مایع دی‌الکتریک آنها را از محل شستشو می‌دهد و به این ترتیب  یک خط برش بسیار دقیق ایجاد می کند و قطعه کار بریده می‌شود .

وایرکات _ ماشین‌کاری تخلیه الکتریکیEDM

2- اسپارک مدیر سایت حمیدرضا برازنده

قدیمی‌ترین نوع دستگاه تخلیه بار الکتریکی است. این دستگاه نامهای بسیاری در زبان انگلیسی دارد از جمله: مدیر سایت حمیدرضا برازنده

Ram EDM, cavity type EDM, volume EDM, Sinker EDM, Die EDM, Die Sinker EDM, Vertical EDM, Plunge EDM, Traditional EDM

که در ترجمه تحت‌الفظی می‌توان گفت: ماشین تخلیه الکتریکی رم، ماشین تخلیه الکتریکی حفره ساز، ماشین تخلیه الکتریکی حجم‌ساز، ماشین تخلیه الکتریکی فرو رونده، ماشین تخلیه الکتریکی قالبی، ماشین تخلیه الکتریکی عمودی و ماشین تخلیه الکتریکی سنتی اما در زبان فارسی و در میان صنعتگران ایران معمولا هر وقت نام «اسپارک» برده می‌شود منظور این دستگاه است.

در این حالت یک قطعه معمولا مسی (سمبه) با شکلی ساده یا پیچیده مرتبا به یک قطعه کار بسیار نزدیک شده و دوباره فاصله می‌گیرد و به این ترتیب در هر بار نزدیک شدن جرقه‌های پیوسته الکتریکی ایجاد میکند. الكترود و قطعه کار هر دو درون روغن یا گازوئیل قرار دارند. جرقه‌های ایجاد شده باعث جدا شدن ذرات بسیار ریزی از قطعه كار شده  و گازوئیل آنها را از محل شستشو می‌دهد و به این ترتیب به آرامی و در مدت زمانی طولانی روی قطعه کار شکل سمبه ایجاد می‌شود

3-سوپر دریل   cnc یاب _ سی ان سی یاب

از ماشین‌های تخلیه الکتریکی سوراخ‌کاری یا سوپر دریل برای ایجاد سوراخ‌های بسیار ریز و عمیق در قطعات فلزی استفاده می‌شود. می‌توان گفت که این دستگاه در واقع نوعی خاص از دستگاه اسپارک است که فقط برای ایجاد سوراخ استفاده می‌شود.

در این روش یک مفتول فلزی (الكترود فلزی) مرتبا به قطعه کار نزدیک شده و جرقه‌های الکتریک ایجاد می‌شود همزمان دی‌الکتریک در محل ایجاد جرقه به طور پیوسته جریان دارد تا ذرات ریز و بخار شده فلز را شستشو دهد.

سوراخ‌کاری دقیق در این روش و توانایی سوراخ‌کرن سخت‌ترین فلزات باعث شده تا این روش در صنعت مورد توجه قرار بگیرد بویژه در صنایع هوایی که نیاز به سوراخکاری دقیق در فلزات بسیار مستحکم است. مانند سوراخ‌های روی باله‌ هواپیما جهت خنک شدن آن. یا سوراخکاری روی بلبرینگ‌ها یا توربین‌ها و غیره.

سوپر دریل
چه دستگاههای تخلیه بار الکتریکی مناسب است؟

یکی از مزایای مهم دستگاه تخلیه الکتریکی EDM این است که  روی همه موادی که رسانا باشند کار می‌کند. قابلیت این دستگاه این است که به شما امکان ایجاد شکل و عمقی را روی قطعات بسیار سخت می‌دهد که معمولا برای سایر دستگاه‌ها  ایجاد آن بسیار سخت یا غیرممکن است. به هر حال اگر قصد تهیه یک دستگاه EDM را دارید چند فاکتور مهم را در نظر داشته باشید. cnc یاب _ سی ان سی یاب

آنچه قصد طراحی و تولید آن را دارید بهترین راهنمای شما برای خرید یک ماشین‌ تخلیه الکتریکی است. یکی از فاکتورهای مهم این است که قصد برش چه جنسی را دارید و فاکتور دیگر اینکه به چه دقتی نیاز دارید دستگاه «وایرکات» برای برش دقیق قطعات فلزی و آلیاژهای سخت و کلفت مناسب است. کیفیت برش و خطوط برشی که این دستگاه ارائه می‌دهد خیلی بهتر از دستگاههای دیگر است.

اگر دستگاهی می‌خواهید که دقت خوبی داشته باشد و قصد ایجاد حفره(ماتریس) و سوراخ‌هایی با عمق مشخص را مثلا برای ساخت قالب تزریق پلاستیک دارید. دستگاه «اسپارک» گزینه مناسبی است. در انتها اگر قصد ایجاد سوراخ‌های ریز  و دقیق روی انواع قطعات سخت را دارید سوپر دریل بهترین گزینه است.

ترجمه و زیرنویس: داوود شفیعی به سفارش سایت www.cncstock.ir

فهرست منابع :

https://www.market-prospects.com/articles/electrical-discharge-machining

آگهی کسب و کار

آگهی فروش دستگاه

آگهی فروش ابزار