راهنمای کامل طرز کار سروو موتور

5/5
راهنمای کامل طرز کار سروو موتور

راهنمای کامل طرز کار سروو موتور

A Complete Guide On How A Servo Motor Works

سروو موتور چیست؟

سروو موتور یک دستگاه الکتریکی با فناوری پیشرفته است که وظیفۀ چرخاندن قطعات ماشین را با دقت زیاد و صحت بالا بر عهده دارد.

سروو موتور چه کمکی به شما می‌کند؟

سروو موتور به شما این امکان را می‌دهد که شفت خروجی را به یک زاویۀ خاص حرکت دهید. علاوه بر این، دستیابی به شتاب و سرعت سروو موتور با استفاده از سایر انواع موتورها غیرممکن است. لذا، این امر یک مزیت رقابتی برای این موتور نسبت سایر انواع موتورها ارائه می‌دهد.

انواع سروو موتور:

سروو موتور می‌تواند انواع مختلفی داشته باشد، از جمله سروو موتور AC، سروو موتور DC، سروو موتور DC بدون جاروبک، سروو موتور چرخش موقعیتی، سروو موتور چرخش پیوسته و سروو موتور خطی. هر یک از این نوع موتورها دارای مزایای متفاوتی هستند. بنابراین، قبل از خرید نوع خاصی از سروو موتور، بایستی هر یک از این موارد را تجزیه و تحلیل کنید. پیش از تهیۀ یک سروو موتور خاص از میان انواع ذکر شده در اینجا، حتماً نیازهایتان را در نظر بگیرید.

علاوه بر این، در بازار سروو موتورهایی با برندهای مختلف موجود است. بسته به عملکردی که می‌خواهید موتورتان انجام دهد، می‌توانید سروو درایو فانوک را خریداری کنید یا سروو موتور میتسوبیشی را انتخاب کنید.

اصول کارکرد:

اصول کارکرد سروو موتورها

کار سروو موتور بر اصل مدولاسیون عرض پالس نیروی محرکه استوار است. بر اساس این اصل، زاویۀ چرخش سروو موتور با پالس اعمال‌شده به پایۀ کنترل آن تناسب مستقیم دارد.

هرچند این موتور بر پایۀ اصل مدولاسیون عرض پالس کار می‌کند، اما شرح طرز کار آن قدری مفصل است. در این بخش از مقاله به این موضوع خواهیم پرداخت. برندهای مختلف مانند سروو درایو فانوک یا سروو موتور میتسوبیشی به همین نحو کار می‌کنند.

این موتور یک مکانیسم سرووی حلقه بسته است که برای تعیین موقعیت و حرکت خود از فیدبک استفاده می‌کند. سیگنال ورودی به موتور داده می‌شود تا سطح خروجی مطلوب به دست آید. هر دوی این پدیده‌ها با هم صورت می‌گیرد تا سروو موتور به معنای واقعی کار کند.

در این موتور مکانیسمی برای تولید سیگنال خطا وجود دارد که به تنظیم موقعیت دقیق موتور در نقطۀ مناسب کمک می‌کند. هرچند این موقعیتی است که موتور تعیین می‌کند و توضیح را ساده نگه می‌دارد، لیکن ما این موقعیت را به‌عنوان تنها نقطه‌ای فرض می‌کنیم که باید در حین کار در نظر گرفته شود.

در یک موتور معمولی، سیگنالی به موتور می‌دهیم که توصیفگر موقعیتی است که می‌خواهیم موتور در آن موقعیت باشد. پس از اجرا، اختلاف بین تولید فرمان داده شده و تولید واقعی اندازه‌گیری می‌شود. این مقدار به‌عنوان خطا شناخته می‌شود و موتور سیگنال خطا تولید می‌کند تا این تفاوت را اصلاح کند. به‌واسطۀ این سیگنال خطا، حرکت موتور در جهتی رخ می‌دهد که می‌تواند سبب شود شفت خروجی بر اساس نیاز شما به موقعیت صحیح حرکت کند.

با حرکت شفت خروجی، زمانی فرا می‌رسد که سیگنال خطا به صفر می‌رسد. این همان زمانی است که موتور متوقف می‌شود.

در یک سروو درایو فانوک یا سروو موتور میتسوبیشی، سرعت و دقت را می‌توان به حد کافی کنترل کرد. موقعیت شفت توسط پتانسیومتر که بخشی از ابزارهاست به سیگنال‌های الکتریکی تبدیل می‌شود. بنابراین، فرایند فوق با استفاده از سیگنال‌های الکتریکی دریافتی توسط موتور شما اجرا می‌شود.

کنترل سروو موتور:

قابلیت حرکت سروومتر حداکثر 180 درجه است. سروومتر در هر جهت می‌تواند تا 90 درجه حرکت کند و یک حرکت خطی کامل انجام دهد. در سروو موتور مکانیکی نمی توان از این سطح فراتر رفت.

سیم‌های سروو موتور:

سیم های سروو موتور

گرچه شاید اطلاعات فنی زیادی نداشته باشید، اما برای درک عملکرد و مدل کار سروو موتورها لازمست چند چیز ساده را در موردشان بدانید. بنابراین، بیایید نگاهی به این موارد بیندازیم.

در سروو موتور سه سیم وجود دارد که عبارتند از سیم مثبت، نول و کنترل. از سیم کنترل برای ارسال پالس به موتور استفاده می‌شود. در هر تناوب این پالس mm20 اختلاف وجود دارد. عرض این پالس موقعیت شفت را تعیین می‌کند و به انجام کل فرایند تشریح‌شده در بالا کمک می‌کند.

موارد استفاده:

سروو موتورها کاربردهای متعددی دارند:

  • با اتصال مفاصل یک روبات به سروو موتور می‌توان حرکات زاویه‌ای دقیقی ایجاد کرد که سبب می‌شود این روبات عالی به نظر برسد.
  • استفاده از این موتورها در تسمه نقاله حرکت دقیق را در مراحل مختلف تضمین می‌کند.
  • لنز دوربین به کمک یک سروو موتور تصحیح می‌شود که باعث دقت بیشتر فوکوس تصویر می‌شود.
  • یکی دیگر از کاربردهای این موتورها در سیستم ردیابی خورشیدی است. حرکت پنل‌های خورشیدی با جهت خورشید، تولید حداکثری برق را تضمین می‌کند.

ترجمه شده به سفارش سایت سی ان سی استوک

www.cncstock.ir

مترجم: مهدی حیدری

فیلم مرتبط که توسط فروشگاه استوک سی ان سی ترجمه شده است.

هرگونه کپی از مطالب ترجمه شده توسط سایت سی ان سی استوک قطعا از طریق پلیس فتا و مراجع قضایی مورد پیگیری قرار خواهد گرفت

منبع:

A Complete Guide On How A Servo Motor Works

سروو موتور چیست؟ _ سروو موتور چه کمکی به شما می‌کند؟ _ انواع سروو موتور _ کنترل سروو موتور _ سیم‌های سروو موتور _ سروو موتورها کاربردهای متعددی دارند

آگهی کسب و کار

آگهی فروش دستگاه

آگهی فروش ابزار