طرز کار RTU یک دستگاه میکروپروسسوری

5/5
طرز کار RTU یک دستگاه میکروپروسسوری

طرز کار RTU یک دستگاه میکروپروسسوری

RTU چیست؟

RTU مخفف «واحد پایانه کنترل از راه دور»[1] است که گاهی اوقات «واحد تله‌متری از راه دور»[2] یا «واحد تله‌کنترل از راه دور»[3] نیز نامیده می‌شود. RTU یک دستگاه میکروپروسسوری است که وظیفۀ پایش و کنترل دستگاه‌های میدانی را بر عهده دارد و به سیستم‌های کنترل کارخانه یا اسکادا[4] (کنترل نظارتی و جمع‌آوری داده[5]) متصل می‌شود.

[1] Remote Terminal Unit

[2] Remote Telemetry Unit

[3] Remote Telecontrol Unit

[4] SCADA:

[5] supervisory control and data acquisition

در صورت جستجوی تعریف RTU ممکن است نتایج زیادی پیدا کنید که می‌گویند RTU بسیار قدرتمندتر از PLC است زیرا RTU می‌تواند چندین ورودی و خروجی داشته باشد. خب، همان طور که می‌دانید، PLC نیز این قابلیت را دارد. RTU نسبت به PLC مزایای بالقوه‌ای دارد که راجع به آنها بحث خواهیم کرد.

از نظر قیمت، در حال حاضر PLC برنده است. PLCها قیمت کمتری دارند، اما از نظر بسیاری از متخصصان RTU سیستم بسیار قوی‌تر و مقاوم‌تری است؛ این امر شما را به سمت این باور سوق می‌دهد که با وجود هزینه‌های اولیه بیشتر این سیستم، در نهایت هزینه‌ها برابر خواهد بود. در رابطه با کنترل فرایند، RTU احتمالاً تفاوت چندانی با PLC ندارد.

هر دو کنترلر می‌توانند چندین نوع مختلف ورودی/خروجی، ماژول‌های ارتباطی مختلف، و برنامه‌نویسی فرایندهایی داشته باشند که ممکن است نیازمند دخالت اندک یا بی‌نیاز از دخالت اپراتور باشند. اعتقاد بر این است که RTU به لحاظ تحمل شرایط محیطی، گزینه‌های منبع تغذیه پشتیبان و خودمختاری دارای برخی مزایا است.

آگهی کسب و کار

آگهی فروش دستگاه

آگهی فروش ابزار