تفاوت‌های بین DCS و اسکادا

5/5
تفاوت‌های بین DCS و اسکادا

تفاوت‌های بین DCS و اسکادا

همان طور که قبلاً آموختید، سیستم اسکادا مجموعه‌ای از اجزای نرم‌افزاری و سخت‌افزاری است که امکان نظارت و کنترل کارخانجات را به هر دو صورت محلی و از راه دور فراهم می‌سازد. DCS نیز مجموعه‌ای از اجزاست که به همین منظور استفاده می‌شود. سیستم اسکادا برای جمع‌آوری و ارائۀ داده‌ها به اپراتورها، تصمیم‌گیری در مورد فرایندها با کمک ورودی اپراتور و کنترل عملکردهای کارخانه بر اساس آن تصمیمات استفاده می‌شود. نقش DCS در اتوماسیون کارخانه مشابه سیستم اسکادا است. پنل‌های رابط ماشین انسان (HMI) رابط گرافیکی اولیه بین پردازنده‌ها و فرایندهای کارخانه و اپراتورهایی هستند که با آن فرایندها تعامل و آنها را کنترل می‌کنند.

. پنل‌های HMI را می‌توان از همان سازندۀ کنترلر (نظیر زیمنس، آلن برادلی، جنرال الکتریک، و اشنایدر الکتریک) تهیه کرد که همگی پنل‌های HMI خود را تولید می‌کنند. همچنین سازندگان مستقل پنل HMI نظیر رد لاین[1] نیز وجود دارند. هرچند اکثر سازندگان ممکن است برند HMI خود را داشته باشند، معمولاً برای برنامه‌نویسی HMI به نرم‌افزار اضافی نیاز است.

در مورد پنل‌های زیمنس به نرم‌افزار WinCC، آلن بردلی به FactoryTalk View، اشنایدر به Vijeo Designer یا Citect و غیره نیاز است. ممکن است برخی نرم‌افزارهای برنامه‌نویسی PLC/HMI توسط سازنده همراه پنل ارائه شوند؛ اما در بیشتر موارد، این بسته‌های نرم‌افزاری به‌صورت مجزا هستند و لازمست جداگانه خریداری شوند. شاید به نظر برسد تهیۀ PLC و HMI از یک برند دارای مزیت است، اما همان طور که ذکر شد نیاز به نرم‌افزار اضافی قطعاً مزیت محسوب نمی‌شود. HMI‌ها عمدتاً در محیط‌های اتوماسیون کوچک‌مقیاس استفاده می‌شوند.

در سیستم‌های بزرگ‌مقیاس‌تر، رابط با فرایند کارخانه معمولاً یک رایانه رومیزی است. بدین منظور این رایانه به بستۀ نرم‌افزاری نظیر Intellution یا iFix، Wonderware یا VtSCADA نیاز دارد. درحالی‌که سیستم اسکادا دارای HMI یا رایانه‌هایی است که لزوماً از یک برند نیستند، DCS‌ها دارای رابط‌های گرافیکی هستند که معمولاً با سیستم DCS یکپارچه‌اند.

حالا بیایید در مورد مغز عملیات بحث کنیم. در یک سیستم اسکادا ممکن است چندین PLC و RTU وجود داشته باشد. همان طور که الان می‌دانید، این اجزا به‌منظور اجرای دستورات ضروری برای عملیات کارخانه لازمست برنامه‌نویسی شوند. ارتباطات در سیستم اسکادا می‌تواند بسیار متفاوت باشد و با فناوری‌های در حال تغییر سازگار شده است.

هرچند DCS نیز سازگار شده است، لیکن برخی ارتباطات اختصاصی وجود دارند که می‌توانند چالش‌برانگیز باشند. این سیستم‌ها تفاوت زیادی ندارد. DCS دارای نرم‌افزار یکپارچۀ رابط اپراتور به همراه پایگاه‌های داده برچسب هستند، درحالی‌که استفاده از اسکادا مستلزم خرید نرم‌افزار اضافی و ایجاد یا وارد کردن برچسب‌ها است.

اگر فرایندی بسیار حساس به زمان دارید، سیستم‌های اسکادا ممکن است مزیت جزئی داشته باشند زیرا زمان پردازش سریع‌تر است. نگران امنیت هستید؟ مزیت DCS. آیا به معماری ارتباط باز احتیاج دارید؟ مزیت اسکادا.

جدول زمانی مطالب مطرح‌شده در فیلم

00:00 – مقدمه

01:03 – شباهت DCS و اسکادا

02:04 – سخت‌افزار HMI

03:10 – نرم‌افزار HMI

04:24 – SCADA HMI در مقایسه با DCS HMI

05:26 – توابع از پیش تعریف شده اسکادا و DCS

06:53 – زمان پردازش اسکادا و DCS

07:10 – پروتکل‌های ارتباطی اسکادا و DCS

07:26 – امنیت در اسکادا و DCS

07:40 – DCS در مقایسه با اسکادا

[1] Red Lion

 

 

Remote Terminal Unit

Remote Telemetry Unit

Remote Telecontrol Unit

SCADA

supervisory control and data acquisition

آگهی کسب و کار

آگهی فروش دستگاه

آگهی فروش ابزار